1

2
1397/12/23 پنجشنبه توسط مدیران اداره کل کتابخانه‌های عمومی و بهزیستی استان انجام شد؛ امضای شیوه‌نامه اجرایی، تفاهم‌نامه ملی، بین نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان بهزیستی کشور شیوه‌نامه اجرایی؛ تفاهم‌نامه ملی، بین نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان بهزیستی کشور، توسط مدیران دو دستگاه در حوزه استان همدان به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، شیوه‌نامه اجرایی؛ تفاهم‌نامه ملی، بین نهاد کتابخانه‌های عمومی و سازمان بهزیستی کشور، توسط مدیران دو دستگاه در حوزه استان همدان به امضا رسید.

این شیوه‌نامه به‌منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی و ارتقاء سطح فرهنگی افراد، اجرای برنامه‌های فرهنگی و آموزشی، ارائه خدمات فرهنگی به افراد در معرض آسیب، ایجاد کتابخانه عمومی مشارکتی و اجرای برنامه‌های آموزشی در جهت ارتقاء سطح توانایی معلولین به امضاء رسیده است.

دکتر عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، ضمن خوشامدگویی به میهمانان بیان داشت: برای کتابخوان کردن جامعه باید از گروه‌های سنی کودکان شروع و مهارت‌های خواندن را با کتاب‌های مناسب و متناسب با این سنین نهادینه کرد؛ به همین منظور بهتر است به کودکان آموزش خواندن کتاب را آموخت تا این رفتار ارزشمند به شکل عادت در وجود شخص شکل بگیرد و این جایگاه کتابخانه‌های عمومی را در یک جامعه کتابخانه محور نشان می‌دهد که چگونه می‌تواند همانند کتاب اول راهنمای همه گروه‌های سنی و به‌عنوان مراکز اجتماعی کتابخانه محور معرفی شوند.

وی افزود: با توجه به وجود بخش نابینایان و کم‌بینایان در کتابخانه‌های عمومی، این تفاهم‌نامه می‌تواند کمک شایانی به مناسب‌سازی این بخش و کل کتابخانه‌های عمومی برای افراد معلول و کم‌توان داشته باشد و در این میان قدم اول شناسایی افراد نابینای استان است.

حمیدرضا الوند مدیرکل بهزیستی استان همدان با بیان این موضوع که فراهم نمودن زمینه حضور جامعه هدف بخصوص فرزندان مراکز نگهداری، در کتابخانه‌ها و ترویج فرهنگ کتابخوانی ازجمله برنامه‌هایی است که تلاش خواهیم کرد با همکاری مجموعه کتابخانه‌ها عملیاتی کنیم افزود: در جهت عملیاتی کردن این تفاهم‌نامه اعضای سازمان بهزیستی در جهت رشد فرهنگ کتابخوانی به‌صورت افتخاری، به عضویت کتابخانه‌های عمومی استان درخواهند آمد.

وی خاطرنشان کرد بهزیستی، با جامعه هدف گسترده و مراکز ارائه‌دهنده خدمت در جای‌جای استان می‌تواند ضمن فراهم نمودن زمینه بهره‌مندی جامعه هدف خود از خدمات کتابخانه‌ها، خدماتی همچون برنامه‌های آموزشی پیشگیرانه و خدمات مشاوره و روان‌شناختی و... را به مراجعه‌کنندگان کتابخانه‌های استان ارائه دهد.

در این جلسه پیشنهاد ایجاد کتابخانه‌هایی به‌صورت مشترک و به‌منظور ترویج کتاب‌خوانی و تلفیق هرچه بهتر این قشر در جامعه داده شد که در این کتابخانه‌ها کتاب‌هایی متناسب با سن اعضا در دسترس خواهد بود؛ بر این اساس به پیشنهاد دکتر زارعی و با کمک گرفتن از خیرین کتابخانه ساز این امر در آینده‌ای نزدیک اجرایی خواهد شد.

تعداد بازديد اين صفحه: 85