1

2
1397/12/23 پنجشنبه در شهرستان فامنین برگزار شد؛ برگزاری دهمین کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین از برگزاری دهمین کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده با محوریت بایدها نبایدهای خانواده سالم در کتابخانه عمومی شهید مطهری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، روح‌الله رسولی؛ رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان فامنین از برگزاری کارگاه آموزشی مهارت‌های زندگی و خانواده با محوریت بایدها نبایدهای خانواده سالم در سالن شهدای گمنام کتابخانه عمومی شهید مطهری خبر داد.

رسولی بیان داشت: این کارگاه دهمین و آخرین کارگاه از سلسله نشست‌های سخنرانی‌های عمومی با موضوعات اجتماعی، فرهنگی و خانواده مصوبه نشست فوق‌العاده شورای معاونین نهاد در فامنین بود.

فروزان سلیمی‌فر، کارشناس ارشد روانشناسی عمومی، استاد دانشگاه‌های بوعلی، آزاد و پیام نور که مدرس این دوره آموزشی بود گفت: زندگی زناشویی باید یک زندگی صمیمانه و سرشار از عشق باشد. در زندگی عاشق شدن هنر نیست و هر انسانی بالاخره عاشق می‌شود ولی این عاشق ماندن است که هنر است و جسارت می‌خواهد.

وی افزود: نظریه‌ای روانشناسی در مورد عشق وجود دارد و آن را این‌گونه بیان می‌کنند، عشق رابطه‌ای عمیق و عاطفی است که بین دو نفر ایجاد می‌شود که الگوی این رابطه عمیق را از زمان تولد تجربه کرده‌ایم (همان رابطه بین فرزند و مادر؛ بهتر است بجای کلمه عشق بگوییم دل‌بستگی؛ دل‌بستگی یعنی رابطه عمیق عاطفی که پایدارتر و ثابت‌تر از عشق است. کیفیت رابطه می‌تواند دل‌بستگی را ایمن یا ناایمن کند. در مورد این دو دل‌بستگی کیفیت رابطه است که تعیین می‌کند دل‌بستگی ایمن باشد یا ناایمن. دل‌بستگی ایمن یعنی اینکه به خودمان بگوییم من به‌اندازه کافی دوست داشتنیم و همسرم نیز مرا دوست دارد. دو فرمول برای ایجاد دل‌بستگی ایمن وجود دارد که حساس بودن نسبت به نیازهای همسر و پاسخگو بودن به آن نیازها که اگر این دو فرمول را رعایت نکنیم باعث دل‌بستگی ناایمن می‌شود که یعنی نه خودمان را دوست‌داشتنی می‌دانیم و نه همسرمان را که از نتایج آن خودخواهی و لجبازی و خیانت است.

سلیمی‌فر ادامه داد: زندگی، بهتر است بر اساس عشق بی‌قیدوشرط باشد که یعنی همسرم را همان‌طور که هست بپذیرم. که این نیازمند مهارت‌های مختلفی است که به دودسته مهارت‌های پایه و پیشرفته تقسیم می‌شود؛ مهارت‌های پایه که شامل مهارت گفتگو، مهارت گوش دادن و مهارت حل تعارض است و مهارت‌های پیشرفته که شامل شادی، قدرشناسی (هفته‌ای 3 بار)، تاب‌آوری، معنا دهی به زندگی، هدفمند بودن و اخلاقی بودن است.

سلیمی فر در پایان به پرسش‌های حاضرین در سالن پاسخ داد.
تعداد بازديد اين صفحه: 41