1397/7/21 شنبه توسط کتابخانه عمومی بامداد شهر فرسفج انجام شد: ویژه برنامه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق ویژه برنامه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق با هدف آموزش و آگاهی بخشی در مورد بهینه‌سازی مصرف برق و فرهنگ‌سازی از سنین پایین عنوان کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، فائزه آقاملایی؛ مسئول کتابخانه عمومی بامداد شهر فرسفج تویسرکان، با اشاره به اینکه انرژی برق یکی از ارکان توسعه پایدار در کشور است، بیان داشت: وسایل جدید برقی برای خانواده‌ها رفاه بیشتری به همراه دارد، اما از سوی دیگر هزینه‌های خانوار را نیز افزایش می‌دهد که همین امر باعث شده است که کارشناسان و صاحبنظران درحوزه انرژی راهکارهای آسان و قابل اجرا و پیشنهادهایی جهت کاهش مصرف برق و همچنین مدیریت صحیح این میزان برق در جهت پیشرفت کشور ارائه دهند.
وی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم علاوه بر کاهش هزینه، میزان برق را در جهت پیشرفت کشور مصرف نماییم، بایستی از یکسری راهکارهای آسان و قابل اجرا پیروی کنیم.
آقاملایی، عنوان کرد: استفاده از لامپ‌های کم مصرف و LED به جای لامپ‌های رشته‌ای، عدم استفاده از وسایل پر مصرف در ساعات اوج مصرف، توجه به برچسب انرژی در هنگام خرید وسایل برقی جدید و خرید وسایل با رتبه انرژی A از مهمترین راهکارهای مدیریت مصرف انرژی است که می‌توان با استفاده از آنها مصرف برق را تا حد بسیاری کاهش داد.
وی افزود: آموزش و آگاهی بخشی در مورد بهینه‌سازی مصرف برق و فرهنگ‌سازی از سنین پایین به ویژه در میان دانش‌آموزان از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد و از آنجایی که خانواده و مدرسه 2 نهاد اثرگذار در جامعه هستند می‌توان از ظرفیت کودکان و نوجوانان در این 2 نهاد بهره‌گیری کرد که بتوانند در جامعه‌پذیری و قانون‌پذیری نقش خوبی را ایفا کنند.
آقاملایی، در ادامه گفت: کتابخانه عمومی بامداد جهت آگاهی و آشنایی بیشتر اعضای کتابخانه مخصوصا کودکان و نوجوانان در کاهش مصرف برق، با همکاری اداره برق شهرستان برنامه‌هایی در کتابخانه برگزار کرد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: قصه‌گویی با موضوع صرفه‌جویی درمصرف برق، ساخت پازل چرخه تولید تا توزیع برق بصورت گروهی، اجرای 3 نمایش عروسکی در طول تابستان برای کودکان و والدینشان و نیز توضیح و تشریح مفهوم "پیک شب و روز" و "ساعت اوج مصرف" بصورت تصویری برای اعضای کتابخانه و مخصوصا کودکان.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه طرح همیار انرژی در چندسال اخیر در کشور اجرا شده است، مسئول کتابخانه عمومی بامداد نیز در صدد است که علاوه بر اجرای برنامه‌های متنوع، سعی در ایجاد همین طرح در شهرستان تویسرکان و مخصوصا شهر فرسفج کند.
مسئول کتابخانه عمومی بامداد، تصریح کرد: با هدف حضور یک فرد حامی انرژی در هر خانواده، با نامگذاری این طرح به "برق یاران کوچک" در صدد تقویت فرهنگ تعاون و امر به معروف و نهی از منکر در جامعه و نهادینه کردن قانون‌پذیری برای نسل آینده به منظور بهبود صرفه جویی درمصرف انرژی مخصوصا انرژی برق، هستیم.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما