2
1397/7/23 دوشنبه در همدان برگزار شد: دوره «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» ویژه کتابدارن در راستای توانمندسازی کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان همدان دوره «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دوره دو روزه «هم‌افزایی مهارت‌های قصه‌گویی» از سرفصل‌های آموزشی نهاد به منظور تقویت مهارت‌های کتابداران بخش‌های کودک و نوجوان کتابخانه‌های عمومی با حضور دکتر عاطفه زاعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی همدان و 50 نفر از کتابداران بخش‌های کودک و نوجوان استان، توسط شاهدخت موسی زاده؛ مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان در سالن آمفی تأتر کتابخانه عمومی شهدای دره مرادبیگ همدان برگزار شد.
موسی زاده، مدرس این دوره، ضمن تاکید بر اهمیت قصه‌گویی در علاقه‌مند کردن کودکان به کتابخوانی اظهار داشت: بهترین سن برای نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی دوران کودکی است.
وی با بیان اینکه قصه، بیان وقایعی است غالباً خیالی که در آنها معمولاً تاکید بر حوادث خارق العاده، بیشتر از تحول و تکوین آدمها و شخصیتها است، افزود: قصه گویی ضمن تقویت رشد هیجانی، عاطفی و سلامت روان کودکان به عنوان یکی از مهم ترین عوامل موفقیت و پیشرفت این قشر آینده ساز کشور به شمار می‌رود.
این مدرس و فعال حوزه کودک و نوجوان در روز اول این دوره به ارائه چکیده و دست‌مایه تجربیات و اطلاعات ارزشمند چندین ساله خود از جمله توجه بهدوره تاریخچه قصه‌گویی، انتخاب قصه، شرایط و روحیه قصه‌گو، مخاطب قصه، زمان و نوع قصه، خلاقیت‌های قصه‌گویی، در زمینه قصه‌گویی چگونگی شروع کردن و پایان جذاب قصه و بساری مطالب دیگر که ممکن است هر قصه‌گویی در دوران فعالیت خود با آن مواجه شود پرداخت و در روز دوم نیز در یک فضای پویا هر یک از کتابداران به ارائه قصه‌گویی با توجه به مطالب آموخته شده در کلاس پرداختند.
موسی‌زاده، اهداف این دوره آموزشی را آشنایی کتابداران با شیوه‌های قصه گویی، بررسی تفاوت قصه‌های عامیانه، علمی و افسانه‌ای و اجرا‌های متنوع و همچنین زنده نگهداشتن قصه‌های قدیمی دانست.
وی در پایان تصریح کرد: کتابداران با کسب مهارت‌های قصه‌گویی می‌توانند کودکان و نوجوانان را به کتابخانه‌های عمومی جذب کنند و خوشبختانه در چند سال اخیر اقدامات خوبی از طرف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این زمینه انجام شده است.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما