1397/6/31 شنبه در نهاوند نقد شد: کتاب «باغ خرمالو» اثر: هادی حکیمیان کتاب «باغ خرمالو» اثر هادی حکیمیان به بوته نقد و بررسی کتابخانه عمومی آیت االله نهاوندی گذاشته شد.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، معصومه سلگی، کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله نهاوندی شهرستان نهاوند عنوان کرد: انجمن نقد توتم وابسته به کتابخانه عمومی آیت الله نهاوندی از فعالترین انجمن‌های نقد شهرستان است که از سال 1392تا کنون به فعالیت‌های خود در نقد و بررسی کتاب‌های مرتبط با مناسبت‌های مهم درسال و کتاب‌های طرح 50 کتاب سال پرداخته است.
سلگی گفت: این بار نیز گروه فعال ادبی توتم کتاب «باغ خرمالو» اثر: هادی حکیمیان که یکی از کتاب‌های طرح 50 کتاب سال می‌باشد را به بوته نقد و بررسی گذاشتند.
وی با اشاره به اینکه در این جلسه خلاصه‌ای از کتاب به همراه نقد محتوایی و نگارشی اثر بیان شد، گفت: باغ خرمالو در 183 صفحه و در بیست و پنج فصل در فضای سال 1320نوشته شده است.
کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله نهاوندی، ادامه داد: این رمان بیانگر چگونگی استعفا و تبعید رضا شاه پهلوی به خارج از کشور است زمانی که کشور در اشغال متفقین (روس و انگلیس)قراردارد.
وی افزود: زیبایی اثر، مرحون دیدار دو نوجوان به نام‌های حسینعلی و کوچک علی با رضاخان در حین سفر از شهرهای تهران، اصفهان و یزد می‌باشد.
سلگی گفت: از نظر محتوا داستان با کشف حجاب آغاز می‌شود که یک تهاجم استعمارگرایانه و غربی به اسلام بود که توسط رضاخان پهلوی صورت گرفت.
کتابدار کتابخانه عمومی آیت الله نهاوندی بیان داشت: بکر بودن سوژه برای نوجوانان در قالبی ادبی تاریخی و در فضای صمیمی صرفا قصه اتفاق می‌افتد و مخاطب را بدون قضاوت و پیش داوری در کنار رضاخان قرار می دهد، رضا خان شکست خورده و قابل ترحم.
وی به جنبه نگارشی این کتاب اشاره کرد و گفت: باغ خرمالو رمانی خوب و پرکشش برای نوجوانان است که از نقاط قوت آن شخصیت پردازی خوب و قوی می‌باشد.
سلگی افزود: از دیگر نقاط قوت کتاب، فضای طنز گونه آن است که با ماجراجویی‌های حسینعلی و کوچیک‌علی در لایه‌ای زیرین و تلخ خود به فقر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی که پادشاه دیکتاتور بر مردم روا داشته است می‌پردازد.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما