1397/6/27 سه‌شنبه با محوریت شناخت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛ کارگاه‌های آموزشی «بهتر زندگی کنیم» در استان همدان برگزار شد دور نخست کارگاه‌های آموزشی «بهتر زندگی کنیم» با محوریت همسرگزینی و فرزند پروری، ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دور نخست کارگاه‌های آموزشی «بهتر زندگی کنیم» با محوریت اهمیت نهاد خانواده،‌ مهارت‌های همسرگزینی و فرزندپروری ویژه کتابداران و کارکنان کتابخانه‌های عمومی استان همدان، در دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار شد.
محمود گلزاری، عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در کارگاه آموزشی «مهارت‌های همسرگزینی و انتخاب همسر»، به بیان مسائلی در رابطه با علل تعویق ازدواج، افزایش طلاق، خانواده آشفته و خیانت پرداخت.
وی در تعریف مثلث عشق گفت: اشتیاق، صمیمیت و تعهد اضلاع تشکیل دهنده عشق کامل هستند و در صورت کمبود هر یک از این عناصر عشق کاملی نمی‌تواند شکل بگیرد.
 
وی به معرفی کتاب هایی در رابطه با انتخاب همسر پرداخت و مطالعه کتاب های موج سوم، عشق دیوانه وار، آیا تو آن گم شده ام هستی، عصر دوم اطلاعات، روان شناسی و مشاوره با مسلمانان و زبان اشک ها را به حضار توصیه کرد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: باید بدانیم در رابطه عاشقانه در چه وضعیتی هستیم و با شناسایی نقاط قوت و ضعف در جهت بهبود آن‌ها و داشتن زندگی مستحکم تر قدم برداریم.
وی به ملاک‌های همسر مناسب اشاره کرد و گفت: ظاهر، سن، سطح و رشته تحصیلی، وضعیت اجتماعی و خانوادگی، فرهنگ خانواده، همسانی فکری و عقیدتی در مسائل اجتماعی و سیاسی، شغل، تندرستی، استقلال، مسئولیت پذیری، حسن خلق، پاکدامنی، میزان برون گرایی، سلامت روان، سلامت شخصیت، دین داری و ایمان، شایستگی خانوادگی، راستگویی، سخاوت و بخشندگی(ویژه مردان)، انگیزه و توان فرزند پروری از مهمترین ملاک های انتخاب همسر است.
گلزاری در ادامه به دو مبحث مهم در ازدواج با عنوان سلامت‌ها و هماهنگ‌ها اشاره کرد و گفت: سلامت‌ها شامل سلامت جسمی، سلامت روانی(نداشتن اختلالات شخصیتی)، سلامت اخلاقی، سلامت خانوادگی و هماهنگی‌ها شامل سن، مذهب، تحصیلات، میزان برون گرایی و درونگرایی فرد می شود که جوانان در رابطه با موضوع همسرگزینی باید نسبت به این مباحث دقت و توجه کافی داشته باشند.
در ادامه مهدی ملک محمد، روان‌شناس کودک و نوجوان در کارگاه «فرزندپروری نوجوان» به موضوع مراحل گذار از نوجوانی به جوانی پرداخت و گفت: هویت طلبی، استقلال طلبی، تمایل به تنهایی و ... از ویژگی‌های دوره نوجوانی است.
وی عدم مهارت برقراری ارتباط موفق با نوجوانان را از مشکلات جامعه امروزی دانست و اظهار داشت: باید با نوجوانان با توجه به تیپ شخصیتی آنها ارتباط برقرار کرد و شرایط خاص آنها را در نظر گرفت.
ملک محمد به انواع تیپ‌های شخصیتی در نوجوانان اشاره کرد و گفت: کم‌حرف، منفی‌باف، آزارگر، کمین‌گر، همه فن حریف از تیپ‌های متفاوت شخصیتی این سن محسوب می‌شود که با شناخت درست ویژگی‌های هر تیپ می توان به خوبی با نوجوانان ارتباط برقرار کرد.
این روان‌شناس کودک و نوجوان در ادامه با اشاره به معضل افسردگی در نوجوانان، گفت: افسردگی دارای ۹ شاخص است که اگر فردی ۵ شاخص از این ۹ شاخص را داشته باشد به عنوان افسرده شناخته می شود.
وی در پایان با اشاره به اهمیت توجه به رعایت احترام در کانون خانواده، اظهار داشت: فرزند شما با احترام با دنیا برخورد خواهد کرد، اگر عشقی بدون شرط و با احترام از شما دریافت کند.
در ادامه انوشه امین زاده، روان شناس و زوج درمانگر در کارگاه آموزشی «مهارت‌های زندگی برای همسران جوان» اظهار داشت: هنگام انتخاب همسر فرد سعی دارد رابطه‌ای ایجاد کند که حداکثر فایده و حداقل هزینه را داشته باشد. افراد با یک سری نیازها یا انتظارات ازدواج می کنند و این انتظارات در سنین کودکی در آن‌ها شکل گرفته است.
وی ادامه داد: مهم‌ترین علت مشکلات زناشویی و روابط انسانی، سوءتفاهم و تفاوت در نحوه نگرش افراد به موضوعات مختلف از جمله انتظارات از نقش یکدیگر در خانواده، دخل و خرج خانواده، نگه‌داری فرزندان، فعالیت‌های اجتماعی، گذراندن اوقات فراغت، تقسیم کار در خانواده، تاثیر تنوع فرهنگی و گذشته فرد بر باورهای اساسی و ... است.
امین زاده تصریح کرد: زوج‌های شاد اغلب شباهت‌ها و تفاوت‌های بین خودشان را تجربه می‌کنند. آنها پذیرنده تفاوت‌ها هستند و علاقه دارند بیشتر شبیه دیگری باشند. زوج‌های شاد فعالیت‌ها و وظایف ثابت روزانه‌ای را پایه‌ریزی کرده و آن را دنبال می کنند. زوج‌های شاد آرزوهای مشترک دارند و برای رسیدن به آنها تلاش مشترکی دارند.
این روان شناس و زوج درمانگر، با بیان اینکه افراد تمایل دارند با کسی پیوند برقرار کنند که آنان را آنگونه که هستند بپذیرد، گفت: کلام تاییدآمیز و محبت آمیز، خدمت‌کردن به یکدیگر، وقت‌گذاشتن برای یکدیگر، دریافت هدیه و تماس و محبت فیزیکی از راه های عشق ورزی به همسر است که شناختن آنها کمک زیادی به داشتن زندگی شاد می‌کند.
آزاده وزیری، روان شناس کودک، نیز در کارگاه «فرزندپروری کودکان (۲ تا ۱۲ سال)» با تدریس اصول اولیه تربیت کودک سالم به مباحثی همچون تقویت حسّ اعتماد به نفس در کودک، درک احساسات کودک و اهمیت دادن به خلاقیت پرداخت.
وی با اشاره انواع سبک‌های فرزندپروری، گفت: رفتار کودکانه، الگوی مستبد، الگوی قاطع، الگوی لوس‌کننده و الگوی بی‌تفاوت انواع شیوه های فرزند پروری است. یکی از نکات مهم در تربیت فرزند این است که هر پدر و مادری باید با شناخت درست از اصول صحیح تعلیم و تربیت و در نظر گرفتن عوامل فطری، وراثتی و آموزشی فرزند خود را تربیت کند.
وزیری تربیت رفتاری در سنین کودکی را بسیار مؤثرتر از تربیت گفتاری برای کودکان دانست و خاطرنشان کرد: در سنین ابتدایی زندگی، پدر و مادر اولین معلمان و الگوهای رفتاری و اخلاقی کودکان هستند و بیشتر از گفتار، رفتار آن‌ها، بر کودکان اثر می‌گذارد.
وی برنامه‌ریزی اصولی برای پرورش صحیح برخوردهای اجتماعی و آداب معاشرتی در کودکان را مهم دانست و تصریح کرد: والدین باید با حوصله و به دور از احساسات غیر منطقی، به گونه‌ای فرزندان خود را تربیت کنند که کودک در بزرگسالی در برخوردهای اجتماعی دچار مشکل نشود.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما