1397/2/19 چهارشنبه رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان مطرح کرد: ضرورت استفاده از ظرفیت کتابخانه‌ها در ترویج نماز رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان گفت: کتابخانه‌ها ظرفیت بالایی در امر ترویج نماز دارند که باید از آن بهره برد.
 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، حجت‌الاسلام سید مرتضی حسنی‌حلم در شورای اقامه نماز اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اهمیت به مقوله نماز، اظهار کرد: از تمام تلاشگران امر نماز تشکر می‌کنم.
وی با اشاره به اینکه نماز جنبه اعتقادی دارد که جنبه عمل نیز خود را نشان می‌دهد، گفت: به آیه‌ «الَّذینَ إِن مَکَّنّاهُم فِی الأَرضِ أَقامُوا الصَّلاةَ (همان کسانی که هرگاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم، نماز را برپا می‌دارند)» اشاره می‌کنم که مخاطب آن تمام افراد از جمله مدیران، معاونان، کارشناسان و تمامی کسانی که به هر نحوی مقام یا پستی دارند را شامل می‌شود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان با تاکید به اینکه در این آیه خداوند به «نماز بخوانید» اشاره نکرده و فرموده‌اند «نماز را برپا می‌دارند»، افزود:‌ نماز خواندن تنها ملاک نیست بلکه برپا داشتن آن ملاک است.
وی خاطرنشان کرد: وقتی فردی در جامعه سمتی می‌گیرد یا توانایی مالی پیدا می‌کند، قرآن کریم می‌فرماید به شما قدرت بخشیدیم پس نماز را برپا دارید.
حسنی‌حلم با بیان اینکه دوره قدرت و مسئولیت هر یک از افراد بعد از مدتی به پایان می‌رسد و هنگامی که عمر انسان به آخر برسد، مسائل معنوی سراغش خواهد آمد، گفت: اگر نماز انسان قبول باشد تمام اعمال قبول است و اگر آن قبول نباشد، سایر اعمال نیز مورد قبول نخواهد بود.
وی خطاب به مسوولان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان بیان کرد: کتابخانه‌‌های عمومی در ترویج مقوله فرهنگی دینی به طور کل و مقوله فرهنگ نماز به طور خاص نسبت به سایر ادارات ظرفیت بالایی دارند.
رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان با اشاره به اینکه «مراجعه مستقیم بیش از 70 هزار نفر به کتابخانه‌ها ظرفیت بالایی است»، افزود: حضور جوانان در این مکان فرهنگی بسیار مهم است و باید از این موقعیت استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه «جوان امروز تغییر کرده و اکنون آنها حرف و روش‌های نو می‌خواهند»، خاطرنشان کرد: اصول جای خود استوار است اما بیان این اصول روش‌های خاص خود را می‌خواهد.
حسنی‌حلم با بیان اینکه «ارزش‌ها زبان خاص خود را می‌طلبد»، افزود: وقتی مخاطب‌شناس، روانشناس و روش شناس نباشیم هیچ توفیقی حاصل نمی‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که هجمه‌هایی علیه اسلام و انقلاب در حال شکل‌گیری است لذا باید از ظرفیت کتابخانه‌ها استفاده و مفاهیم را انتقال داد.
رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان با تاکید به اینکه «در مسائل نرم‌افزاری می‌توان ورود بهتری کرد»، افزود: ترویج کتاب و اشاعه کتابخوانی وظیفه ذاتی مسوولان این حوزه است.
وی با بیان اینکه «ابتدا می‌توان کتاب‌خوانی را ترویج و در مرحله بعد در خصوص مقوله نماز کار انجام داد»، گفت: با نگاه کارشناسی بررسی کنید که در مقوله نماز چگونه تبلیغ، ترویج، اشاعه و تعمیق بخشی انجام شود و در نهایت تغییر رفتار شکل گیرد.
حسنی‌حلم با تاکید به اینکه «نماز باید تغییر رفتار ایجاد کند و زندگی شخصی و اجتماعی را سروسامان ببخشد»، گفت: فرد باید مانند نماز زیبا رفتار کند چون نماز زیباست و باطن نماز خواندن نیز باید زیبا شود.
وی با اشاره به آستانه ماه مبارک رمضان بیان کرد: از ظرفیت این ماه استفاده شود چرا که در آن قلب‌ها به خداوند نزدیک می‌شود.
رئیس ستاد اقامه نماز استان همدان با بیان اینکه «امیدوارم با مقوله زیبای نماز زندگی کنیم و تربیت درستی در جامعه جامعه شکل گیرد»، افزود: نماز کارخانه انسان‌سازی است که خروجی آن یک انسان تربیت یافته و رشد یافته خواهد بود.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما