1397/2/19 چهارشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان: هدف ما گشایش افق‌های جدید در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی است مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در دیدار با شهردار همدان عنوان کرد: تمام توان اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان در جهت ترویج و اعتلای فرهنگ کتابخوانی به کار گرفته شده است.
 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی همدان، در راستای حمایت از کتابخانه‌‌های عمومی استان و توسعه همکاری‌ها، عباس صوفی؛ شهردار همدان و هیئت همراه وی از کتابخانه مرکزی همدان بازدید کردند و سپس با مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان و دیگر مسوولان این اداره‌کل به گفتگو نشست.
در این مراسم دکتر عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه «در حوزه فرهنگی، شهرداری‌ها کمک‌های خوبی را به مجموعه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان داشته‌اند»، اظهار کرد: امیدوارم در آینده نیز شاهد کمک‌های بیشتری از سوی این سازمان باشیم.
وی، با بیان اینکه «در جهان حکومت‌های محلی پشتیبان کتابخانه‌ها هستند»، بیان کرد: در حال حاضر هزینه نیروی انسانی، تامین منابع اطلاعاتی و... از طریق نهاد کتابخانه‌های عمومی تامین می‌شود که نیاز است برای بودجه جاری سهم نیم درصد از شهرداری پرداخت شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به اینکه «برخی از کتابخانه‌ها به صورت مشارکتی با همکاری سازمان شهرداری اداره می‌شود»، گفت: تهیه مکان و تجهیزات این نوع کتابخانه‌ها به عهده شهرداری است و ما نیز منابع را تامین و آن را اداره می کنیم.
دکتر زارعی از حمایت‌های دستگاه‌های استانی تقدیر به عمل آورد و با اشاره به اینکه «سال گذشته با استاندار همدان جلسه‌ای داشتیم که مشکل بودجه‌ای خرید کتاب‌های نویسندگان بومی مطرح شد و وی کمک‌هایی را در این زمینه اختصاص داد»، تاکید کرد: این اقدام باعث شد کتاب‌های نویسندگان بومی گردش داشته باشد و از آنها نیز به نوعی حمایت صورت گیرد.
وی با اهمیت به مشارکت سایر سازمان‌ها در ارتقای فرهنگ مطالعه، افزود: با هم افزاییمی‌توانیم به بسیاری از اهداف از جمله انتخاب همدان به عنوان پایتخت کتاب، برسیم و شاهد اعتلای جایگاه کتاب و کتابخوانی در سطح استان باشیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه «چندین جلسه با رضوان سلماسی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان در مورد ضرورت جانمایی نمادهای فرهنگی شهر همدان در بوستان‌ها برگزار کرده‌ایم»، گفت: با وحید علی ضمیر؛ مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان نیز جلسه‌ای برگزار کرده و از کمبود تابلوهای راهنمای شهری در معرفی کتابخانه‌های همدان سخن گفته‌ایم که قول مساعدت‌ داده‌اند.
 وی با اشاره به انتخاب همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا، جانمایی تابلوهای شهری در معرفی کتابخانه‌های همدان را لازم دانست و افزود: تنها 6 استان در کشور دارای کتابخانه مرکزی هستند که همدان جزوی از آنهاست.
دکتر زارعی با بیان اینکه «مسیر دسترسی به کتابخانه برای مراجعه‌کنندگان دشوار است»، عنوان کرد: پیشنهاد می کنیم ضمن قرار دادن پله برقی در مسیر سربالایی کتابخانه آسفالت منطقه اطراف کتابخانه مرکزی نیز انجام شود.
وی خطاب به شهردار همدان گفت: شهردار سابق زحمات بسیاری در مدیریت کشیدند و اقدامات شما نیز به عنوان یک شهردار جوان مشهود و محسوس است که امیدوارم با این روحیه بالا شاهد افزایش چشمگیر همکاری‌ها و حمایت‌ها باشیم.
وی با اشاره به اینکه «کتابخانه مرکزی همدان ظرفیت خوبی برای حضور گردشگران خارجی و بازدید آنها از این مجموعه را دارد»، افزود: وقتی دانشجوی الجزایری از بخش دکتر اذکایی بازدید کرد، تصور نمی‌کرد که چنین کتابخانه‌ای با ظرفیت بالا در همدان باشد.
دکتر زارعی ادامه داد: با همکاری این دانشجوی الجزایری نمایشگاهی در این کتابخانه برگزار کردیم که این امر باعث شد بسیاری از دانشجویان خارجی از این کتابخانه بازدید کنند و با فضای کتابخانه آشنا شوند.
وی با اشاره به اینکه «در کنار سالن مطالعه بخش قرائت‌خانه نیز در کتابخانه مرکزی همدان فعال است»، گفت: خوشبختانه کتابخانه محبوبیت خوبی در بین مردم داشته و روند رفتاری کودک و نوجوان امروز نسبت به این مجموعه متفاوت تر از نسل‌های گذشته است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه «قطعا همه ما برای نسل‌ آینده سرمایه‌گذاری می‌کنیم و چنانچه این سرمایه‌گذاری به سمت کتابخوانی سوق داده شود شاهد توسعه پایدار در سطح کشور خواهیم بود»، افزود: وقتی رفتاری شکل گیرد به سختی می‌توان آن را تغییر داد و این بسیار حائز اهمیت است.
وی در ادامه به دستاوردهای اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اشاره کرد و افزود: سال گذشته همدان طی هفته کتاب حائز 13 رتبه برتر کشوری شد که امیدواریم امسال نیز بر این افتخارات افزوده شود.
وی در ادامه گریزی به همکاری‌ها با شهرداری همدان زد و  با اشاره به اینکه «سه اتوبوس مطالعه در سطح شهر همدان با همکاری خوب مدیرعامل سابق اتوبوس‌رانی همدان راه‌اندازی شده که تمام کتاب‌های آنها را اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان تامین کرده است»، خطاب به شهردار، گفت: افزایش تعداد اتوبوس‌های مطالعه از سوی سازمان اتوبوسرانی با مشکل بودجه همراه بود که امیدوارم با همراهی شما این مشکل نیز حل شود.
وی با اشاره به ضرورت راه‌اندازی کتابخانه سیار در سطح شهر همدان، افزود: برخی از مناطق پرتراکم شهر همدان کتابخانه ندارند که می‌توان از ظرفیت اتوبوس سیار در آنجا بهره برد.
دکتر زارعی با اشاره به اینکه «آمادگی راه‌اندازی اتوبوس سیار با همراهی شهرداری در سطح شهر همدان را داریم»، خاطرنشان کرد: در برخی از مناطق کشور این طرح با وجود حامی مالی انجام شده و نتیجه بخش بوده که می‌توانیم ما نیز در این زمینه ورود کنیم.
وی از آمادگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای اجرای برنامه فرهنگی در پیاده راه بوعلی سخن گفت و افزود: مشکلی در ارائه طرح و تامین کتاب نداریم و می توانیم با مشارکت شهرداری کار فرهنگی خوبی را در پیاده راه بوعلی اجرایی کنیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه «یکی از خودروهای برقی داخل پیاده را می‌توان با طرحی بسیار زیبا به کتابخانه سیار تبدیل کرد»، خواستار توجه ویژه به این موضوع شد.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما