1396/7/19 چهارشنبه در همدان برگزار شد: «نخستین نشست کتاب‌خوان اقشار » نخستین نشست کتاب‌خوان اقشار ویژه کتابداران در اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.
 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، «نخستین نشست کتاب‌خوان اقشار استان همدان» با محوریت کتابداران کتابخانه‌های عمومی، دانشگاهی، انتشارات و ... در سالن جلسات اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، باحضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، معاونان مدیرکل، کتابداران، کارشناسان ستادی، خبرنگاران و ...  برگزار و 5 کتاب به شرح زیر معرفی شد:
 
«سمفونی مردگان»/ نوشته: عباس معروفی/ ارائه توسط: زهرا قرا‌گوزلو(مسئول کتابخانه عمومی شهید مدرس همدان)
سمفونی مردگان داستان بسیار معروف و ستوده شده‌ای است که از 4 فصل تشکیل شده و هر فصل از زبان یک روای نقل می‌شود. داستان در مورد خانواده جابر اورخانی تاجر آجیل در اردبیل است که 4 فرزند دارد. یوسف پسر اول که بسیار ساده و احمق است و کسی کاری به کار او ندارد. آیدا و آیدین که دو قلو هستند و بسیار زیبا. آیدین پسری حساس، دارای روحی لطیف و عاشق شعر و کتاب. پدر تا حد امکان آیدین را تحقیر و زندگی او را لگد مال می‌کند تا او را از کتاب به سوی کسب بیاورد. آیدین عزیز دردانه مادرش هست. آیدا دختری محکوم در خانواده‌ای متعصب. دختری که پدر به او دستور داده حق خروج از آشپزخانه را ندارد. فرزند چهارم اورهان است پسری عاشق تجارت و کسب و کار و عزیز پدر. و ما شاهد نابودی و جنون همه این اعضا هستیم. داستان پر است از ظلم و ناراحتی و نامردی. کشته شدن روح و جسم و علاقه.
«کلیدر»/ نوشته: محمود دولت آبادی/ ارائه توسط: حسین احمدنژاد(استاد دانشگاه و مدیر انتشارات «سپهر دانش»)
کلیدر یک رمان ۱۰ جلدی از محمود دولت آبادی و یکی از برجسته ترین رمان‌های ادبیات معاصر ایران است.
"کلیدر" یک تراژدی است که از واقعیت الهام گرفته. شخصیت‌های زیادی در طول داستان وجود دارند اما اصلی ترین آن‌ها ها “گل محمد” هست که برخلاف شخصیت‌های خیلی از رمان‌ها ویژگی ظاهری خاصی ندارد اما به یک قهرمان در بین افرادی مثل خود تبدیل می‌شود.
داستان فضای اجتماعی و سیاسی دوران بعد از جنگ جهانی دوم ایران را به خصوص برای رعیت‌ها و اقشار پایین دست جامعه به خوبی نشان می‌دهد.
«مکتب سده (تاریخ طب و طبابت در همدان)»/ نوشته: منصور حیدی و سعید بشیریان/ ارائه توسط: فرزانه فضلی(رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی همدان)
کتاب مکتب سده(تاریخ طب و طبابت در همدان) در چهار بخش تنظیم شده است که فصل سوم به تاریخ طب همدان می‌پردازد، مکتب فرهنگی که 2 هزار سال پیش در همدان وجود داشته است. فصل آخر این کتاب به معرفی 40 پزشک از استان همدان پرداخته است.
«یک غنچه صد زخم»/ نوشته: حسین سیدی/ ارائه توسط:طاهره جهانگیری(کتابدار کتابخانه عمومی شهید خضریان همدان)
این کتاب به مرور زندگی و سیره اخلاقی امام حسین (علیه السلام) می‌پردازد.‌ عفو، گذشت، حساسیت در بیت‌المال و بسیاری از جنبه‌های اخلاقی امام حسین (علیه السلام) در این کتاب به نگارش درآمده است. این کتاب با بیش از صد موضوع در حوزه‌های مختلف زندگی انسان می‌تواند الگویی برای نوجوانان و جوانان باشد.
«کتاب جاذبه و دافعه امام علی(ع)»/ نوشته: شهید استاد مرتضی مطهری/ ارائه توسط:عمران قربانی(کتابدار کتابخانه مرکزی همدان)
   کتاب، دارای پیشگفتار و مقدمه است و علاوه بر آن دو بخش دارد که در بخش اول، جاذبه حضرت علی(علیه السلام)، فلسفه، فایده و اثر آن، مورد بحث قرار گرفته است. در این بخش به آثار اجتماعی عنصر محبت و نیز به آثار تربیتی آن توجه شده است. بخش دوم کتاب به تبیین کیفیت دافعه امیرالمؤمنین(علیه السلام) از راه معرفی آنها که از سوی حضرت طرد شده‌اند، می‌پردازد. استاد در این بخش جریان «خوارج» را معرفی کرده است. کیفیت توضیح استاد در مورد خوارج به گونه‌ای است که مخاطب گمان نکند که با جریانی صرفاً تاریخی مواجه است که در روزگار کنونی بدیلی ندارد. استاد همواره بر تکرار پذیری جریان خوارج تأکید می نماید.
 
در این نشست هر کدام از افراد مهمان به مدت هفت دقیقه به معرفی کتاب‌هایی پرداختند و در ادامه نشست از تعدادی از کتابداران تقدیر شدند.
«کتاب‌خوان» عنوان نشست‌هایی است که به منظور به اشتراک‌گذاری کتاب‌های خوانده شده و با هدف ترویج و تبلیغ مطالعه در قالب معرفی کتاب برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است برگزاری این جلسات در فضایی صمیمی باعث انتقال تجربیات مطالعاتی افراد کتاب‌خوان به سایر علاقمندان کتاب و کتابخوانی می‌شود.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما