1396/3/28 يكشنبه دکتر عاطفه زارعی، اظهار داشت: افزایش 24 درصدی عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان دکتر عاطفه زارعی، از افزایش 24 درصدی عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان همدان خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر عاطفه زارعی؛ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اظهار کرد: در برگزاری این جشنواره سعی کرده‌ایم همکاری کارکنان ادارات و خانواده‌ها را داشته باشیم و مساعدت‌هایی را در این حوزه صورت گرفته است.
وی با اشاره به واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به کتابخانه‌ها، گفت: سه کتابخانه از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تحویل گرفته شد و به دنبال تحویل گرفتن کتابخانه عمومی شهید مظاهری مریانج نیز هستیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به سخنانان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان، که عنوان کرد؛ کتابخانه عمومی مریانج به نام مجمتع فرهنگی است و طبق قانون نمی‌توان مجتمع را واگذار کرد، اما می‌توانیم بخشی را به عنوان کتابخانه واگذار کنیم، افزود: واحد عمرانی نهاد کتابخانه‌ها این کتابخانه را با شرایط موجود قبول نمی‌کند چراکه در این صورت دو مدیریت برای آن تعریف می‌شود.
وی با بیان اینکه «کتابخانه عمومی شهدای گمنام رزن به تازگی تحویل گرفته شده است»، گفت: به دنبال تحویل گرفتن کتابخانه عمومی مریانج هستیم و در رابطه با این کتابخانه ما به عنوان بهره‌بردار و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مالک شناخته می‌شود.
دکتر زارعی با بیان اینکه «در حوزه مطالعه و کتابخوانی پروژه‌ها انجام شده و آماده ارائه است»، خاطرنشان کرد: بسیاری از کتابداران که در همایش‌های علمی شرکت داشته‌اند، پروژه‌ها را در استان ارائه کرده‌اند.
وی به عملکرد اداره‌کل کتابخانه‌ها عمومی استان در سال 95 و تایین برنامه سال 96 بر اساس برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 110 باب کتابخانه عمومی در استان وجود دارد که این میزان در ابتدای سال 95، 109 باب کتابخانه بود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه «درصد عضویت کتابخانه‌های عمومی در سال گذشته 3.46 درصد بود که امسال به 4.02 درصد رسیده است»، افزود:‌ افزایش 24 درصدی عضویت در کتابخانه‌های عمومی استان را داشته‌ایم و قرار است برنامه ششم توسعه نیز نقطه به نقطه انجام شود.
دکتر زارعی با بیان اینکه «در سال 92، 68 باب کتابخانه نهادی وجود داشت که اکنون به 97 کتابخانه رسیده است»، گفت: کتابخانه مشارکتی و مستقل از هفت کتابخانه در سال 92 به 13 باب طی امسال رسیده است.
وی از وجود 47 باب کتابخانه روستایی در استان خبر داد و افزود: این در حالی است که در سال 92، 18 باب بود و همچنین در همین سال 58 کتابخانه شهری وجود داشت که اکنون به 63 کتابخانه رسیده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه «60 هزار و 780 نفر در سال 95 عضو فعال کتابخانه داشتیم که امسال به 70 هزار و 767نفر رسیده و 16.5 درصد رشد داشته است»، گفت: سال گذشته برنامه افتتاح 3 کتابخانه و کلنگ‌زنی احداث 3 باب کتابخانه عمومی روستایی را در برنامه داشتیم.
وی با بیان اینکه «سال گذشته راه‌اندازی خدمات اینترنت رایگان در 11 باب کتابخانه کار خوبی بود»، خاطرنشان کرد: در همین سال 90 هزار نسخه کتاب از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به استان ارسال شد و 73 هزار نسخه کتاب توانستیم از راه اهدایی جذب کنیم.
دکتر زارعی با اشاره به جذب 50 هزار شماره نشریه ارسال شده از سوی نهاد و 13 هزار شماره نشریه اهدایی که جذب شده است، گفت: هر ماه بیش از 5 هزار نسخه نشریه از مرکزهای مختلف به صورت اهدایی جذب و توزیع شده است.
*اهدای بیش از 252 هزار نسخه کتاب در همدان
وی با اشاره به اجرای طرح اهدای کتاب که طی چند سال اخیر اجرا می‌شود، افزود: در قالب این طرح بیش از 252 هزار نسخه کتاب اهدایی در استان جمع‌آوری شده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه «در سال 94، یک میلیون و 13 هزار و 287 نخسه کتاب در استان موجود بود که در سال گذشته به یک میلیون 215 هزار و 584 نسخه رسید که 6.3 درصد رشد داشته است»، گفت: سال گذشته بیش از 3 هزار فعالیت فرهنگی برگزار شد که به عنوان مثال در سال 94 نشست کتاب‌خوان 25 مورد بود و سال گذشته به 795 مورد ارتقا یافت.
وی با بیان اینکه «سیاست کتابخانه‌ها این بوده که از نقد کتاب به سمت نشست کتاب‌خوانی برسیم»، تصریح کرد: سال گذشته با توجه به اقدامات صورت گرفته کتابخانه نمونه کشوری، مسئول نمونه کشوری، کتابدار نمونه کشوری و روستای برتر و... از استان همدان انتخاب شدند.
دکتر زارعی با اشاره به انعقاد سه تفاهمنامه با سایر ادارات طی سال گذشته، بیان کرد: 29 انجمن کتابخانه در سطح استان وجود دارد که سال گذشته در این زمینه 112 جلسه برگزار شده است.
وی با بیان اینکه «عمده‌ترین مشکلات موجود در استان تحقق برگزاری جلسات انجمن‌ کتابخانه‌ها در سطح استان است»، گفت: عدم همراهی مناسب تعدادی از فرمانداران و بخشداران بعنوان روسای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان و بخش به منظور تشکیل و برگزاری جلسات انجمن، تشکیل جلسات انجمن در بعضی از شهرستان‌ها با مسئولیت معاونین فرماندار، عدم الزام حضور تعدای از اعضای حقوقی یا فرستادن نماینده به منظور شرکت در جلسات و ... از جمله مشکلات در این حوزه است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با تاکید و ابلاغ به فرمانداران و بخشداران به منظور همراهی و همکاری همه‌جانبه با اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی شهرستان در برگزاری منظم جلسات انجمن‌ها مطابق با قانون، در ادامه با اشاره به فعالیت کتابخانه مرکزی به عنوان بزرگترین کتابخانه عمومی غرب کشور، خاطرنشان کرد: تعداد بخش‌ها در این کتابخانه از هفت بخش به 9 بخش رسیده است و رشد قابل توجهی داشته است.
وی با بیان اینکه «تعداد نسخه‌های کتاب در کتابخانه مرکزی همدان از  128 هزار و 158 نسخه به  136 هزار و 237 نسخه در سال 95 رسیده است»، گفت: تعداد عضو فعال در این کتابخانه از 9 هزار و 497 نفر به 9 هزار و 584 نفر در سال گذشته رسید.
دکتر زارعی با اشاره به راه‌اندازی بخش دکتر اذکایی در کتابخانه مرکزی همدان، تصریح کرد: بیش از 11 هزار نسخه کتاب اهدا توسط دکتر اذکایی به این بخش اهدا شده و بخش کتابخانه تخصص دکتر اذکایی دارای مجموع کتاب‌های نفیسی است و حتی دست خط‌های دکتر اذکایی ساماندهی و تک تک ثبت می‌شود.
وی با اشاره به نصب و راه‌اندازی دو دستگاه آسانسور در این کتابخانه به دلیل حل مشکل رفت و آمد در طبقات، افزود: راه‌اندازی بخش ویژه مطالعه در کتابخانه مرکزی و فعالیت فرهنگی از جمله مهمترین اقدامات در این کتابخانه بوده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، از اهدای 13 هزار و 387 نسخه کتاب در سال 94 به کتابخانه مرکزی خبر داد و گفت: در سال گذشته این میزان به 14 هزار و 140 نسخه رسید و تعداد منابع اهدایی نیز از یک هزار و 106 منبع در سال 94 به 2 هزار و 681 منبع در سال گذشته رسیده است.
وی با اشاره به اینکه «فرسفج و زنگنه به عنوان دو شهر بدون کتابخانه هستند» افزود: ایجاد کتابخانه در شهر فرسفج در حال انجام است و شهر زنگنه نیز چون جمعیت زیر یک هزار نفر دارد، هنوز کار انجام نشده اما رایزنی شده تا کار صورت گیرد.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما